Moudrý servis Windows XP bez aktualizací

Windows XP bez aktualizací

Nejúspěšnější operační systém Microsoftu s konečnou platností skončil. Co to pro uživatele znamená?

25. října 2001 vydala společnost Microsoft svůj doposud nejúspěšnější počin zvaný Windows XP.

8. dubna 2014, po téměř třinácti letech, však byla s konečnou platností ukončena veškerá podpora tohoto operačního systému.

Ukončení podpory, a tedy i dalšího vývoje a poskytování bezpečnostních aktualizací, samozřejmě neznamená, že naše počítače přestanou ze dne na den fungovat. Valná většina uživatelů pravděpodobně tuto změnu ani nezaregistrovala. Jedině snad když při pokusu počítače o automatickou kontrolu aktualizací "vyskočí" nějaká ta hláška o selhání či varování o nedostatečném zabezpečení počítače.

Samozřejmě není potřeba propadat panice, ale jistě je dobré si uvědomit důsledky tohoto stavu.

Zvažte své každodenní činnosti ...

  • přístup do internetového bankovnictví
  • pořizování kopií dokladů, smluv
  • ukládání citlivých informací, licenčních čísel, přístupových údajů k ruzným službám
  • ukladaní soukromých fotografií, e-mailových zpráv, atd.

Většinou si ani neuvědomujeme, jak snadné je proniknout do našeho digitálního soukromí a tyto informace zneužít. Díky nedostatečně zabezpečenému operačnímu systému a globálnímu propojení bežně užívaných zařízení, které souhrnně nazýváme internet, riziko zneužití den ode dne stoupá.

Úvahy typu "Co by kdo u mě mohl zneužít? Na účtu moc nemám, v počítači mám jen pár fotek a hesla mám na lístečku ..." nejsou příliš na místě. Je třeba si uvědomit, že Váš počítač nemusí být jen cílem útoku a zdrojem dat, může se stát třeba jen prostředníkem, kdy se útočník snaží zamést za sebou stopy.

Přesto, že se prakticky ani nedozvíte, že byl Váš počítač zneužit jako prostředník k páchání trestné činnosti, ponesete důsledky vyšetřování.

Řešení je velice jednoduché.

Stačí sáhnout po systému, který je výrobcem i nadále podporován. Ať už bychom hovořili o systému Windows 7, Windows 8 nebo o nějaké distribuci Linuxu typu OpenSuse, Ubuntu, či jiných.

Vydat se na jakoukoliv z těchto cest je bezpečnější, než setrvat u 13 let starého systému.

Cena operačního systému Linux, ať už v jakékoliv verzi, je dána výběrem následné technické podpory, ale existuje spousta variant, které jsou zcela zdarma. Tato varianta však není vhodná pro hráče her a podobně, protože tyto aplikace jsou vyvíjeny prakticky výhradně pro operační systémy Microsoft a "rozběhnout" je na na jiných systémech vyžaduje notnou dávku znalostí.

Cena operačního systému Windows 7 a Windows 8 se pohybuje v řádu 2 až 7 tisíc korun. Pro domácí užití stačí nejlevnější varianta.

Jejich instalaci zvládnou naši technici během několika málo hodin, váš počítač tak může být připraven už následující den k vyzvednutí.

Samozřejmě je vždy dobré ochránit svůj počítač specializovaným software - antivirem. Ale to má význam jen u aktuálního operačního systému.

FAQ

Máte dotaz? Zkuste se podívat na "Nejčastěji pokládané dotazy".

Zeptejte se nás

Máte dotaz a nenašli jste odpověď mezi nejčastěji pokládanými dotazy? Zavolejte nebo napište. Rádi se Vám budeme věnovat.

Kontakty

Máte dotaz na poskytované služby nebo jste se již rozhodli využít našich služeb. Neváhejte nás kontaktovat.